Úvod

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 12. 01. 2017  |  KATEGORIE: Úvod

Karel_Capek_Dasenka_02
Karel Čapek a Dášeňka

Vítejte na stránkách věnovaných Karlu Čapkovi, jednomu z našich největších spisovatelů. Chtěli bychom na tomto místě vytvořit ucelený přehled života a díla Karla Čapka, který byl nejen vynikajícím spisovatelem, ale člověkem s darem vidět budoucnost, i když takovou, jakou si v jeho době málokdo chtěl nebo dokázal připustit. Byl to člověk, který dokázal citlivě reagovat na náladu ve společnosti. Na základě dění ve světě předvídal blížící se události a až děsivě přesně je vylíčit ve svých dílech.

Karel Čapek měl schopnost uchopit téměř jakýkoli literární tvar – vynikal nevídaným umem napsat romány i dramata (trilogie Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, Válka s mloky, Bílá nemoc, Krakatit, Věc Makropulos, R.U.R.), úsměvné a zároveň moudré povídky (Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, Trapné povídky) a  část své tvorby věnoval životu zvířat, ke kterým měl velice kladný vztah (Dášeňka, čili život štěněte, Měl jsem psa a kočku). Několik divadelních her napsal i s bratrem Josefem (Loupežník, Ze života hmyzu).

Čapek ve svých dílech používá postavy s takovým charakterem, aby i méně pozorný čtenář objevil souvislost mezi jeho románem a reálným světem. Svou vytříbenou češtinu často obohacoval o novotvary (i když známý „robot“ je dnes připisován jeho bratru Josefovi), dokázal napodobovat cizí nářečí či používat nejrůznější styly.

Byl i velice schopným překladatelem, a i proto velmi citlivě reagoval na dění v celé Evropě. Často podnikal cesty do zahraničí, které popsal ve svých cestopisných fejetonech (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever).

Bez zajímavosti není ani jeho záliba ve fotografování a schopnost několika tahy tužkou zachytit krajinu i tváře lidí.

Karel_Capek_Masaryk
Karel Čapek a prezident T. G. Masaryk

Ve své době byl Karel Čapek významným představitelem společenského života. Stýkal se s T. G. Masarykem, jejichž vztah byl velmi blízký, a můžeme snad říci, že Karel Čapek se stal neoficiálním mluvčím T. G. Masaryka. Také bychom neměli zapomenout zmínit skutečnost, že Karel Čapek byl prvním předsedou československého PEN-KLUBU a že byl celkem sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, a to v letech 1932 až 1938.

Úplným závěrem bychom Vás, milý návštěvníku našich stránek a čtenáři, chtěli požádat o případné doplnění informací, názory a podněty, aby tato prezentace mohla naplňovat představy uceleného a co nejkompletnějšího přehledu života a díla Karla Čapka.

- Lobo -

Představte si to ticho,
kdyby lidé říkali jen to, co vědí.